Aktuality

Informace o Břevnově

Břevnov je samostatná čtvrť Hlavního města Prahy, která patří pod samosprávnou městkou část Prahu 6 (kromě malého území u oblasti zvaného Spiritka). Zaujímá celkovou rozlohu 5.24 km², přičemž zde žije přibližně 24 tisíc stálých obyvatel. Hustota zalidnění je tak přibližně 4 580 obyvatel na 1 km², což skoro jednou tolik, než je průměr na celou Prahu. Narazit zde můžete celkem na 148 samostatných ulic. Je zajímavostí, že je Břevnov označován jako jedna z nejkrásnějších částí Prahy a taktéž jedna z nejpříznivějších pro život.

Něco málo z historie

Oblast kolem Kajetánky, Břevnov - před více než 80 lety

Oblast kolem Kajetánky, Břevnov – před více než 80 lety

K Praze byl Břevnov připojen v roce 1922, nicméně jeho existence sahá až do hluboké minulosti. První zmínka o něm souvisí se založením Břevnovského kláštera, v roce 993, nicméně se předpokládá, že zde stál ještě daleko předtím. Dění na Břevnově ovlivňovala jeho relativní blízkost Pražského hradu a taktéž jeho strategická poloha – ležel totiž přímo na kupecké cestě, která vedla z Prahy do západních Čech. Toto samozřejmě nebylo vždy pozitivem, o čemž se mohli místní přesvědčit zejména při vojenských taženích na Prahu.

Z obce na město a z města na Prahu

Po drtivou část své historie byl Břevnov pouhou obcí zemědělského rázu. Pravidelná zástavba zde začala vznikat až koncem 19. Století. Při návštěvě císaře Františka I., 27. dubna 1907 byl – víceméně omylem – Břevnov prohlášen za město. Tohoto statusu si však místní neužili příliš dlouho, neboť jak již bylo řečeno, o 15 let později, v roce 1922 se stal součástí Prahy a byl jmenován její 18. městskou částí. O svůj venkovský ráz (a to zejména tzv. Velký Břevnov) přišel zejména v 70. letech 20. století, kdy byla značná část původní zástavby zbořena a nahrazena zástavbou novou, zejména panelovými domy.

Ideální místo pro život

Jak je v samotném úvodu již zmíněno – Břevnov je u Pražanů velice oblíbený a mnoho lidí by své zdejší bydlení nevyměnilo za nic na světě. Jeho přímá blízkost centru města z něj dělá naprosto ideální výchozí bod, přesto si tu můžete připadat jako v okrajové části. Ideální je též dopravní spojení se zbytkem města – na výběr máte zejména páteřní tramvajovou linku a od minulého roku též nedaleké prodloužení metra, linky A, konkrétně stanice Petřiny.

Nudit se zde určitě nebudete

O rekreační využití se zde pak stará zejména velice populární a využívaný park Ladronka, s přilehlou Oborou Hvězda, případně nedaleký přírodní park Šárka – Lysolaje. V letních měsících je pak vítaným zpestřením koupání na nedalekém koupališti Petynka. O kulturní zážitky se vám pak postará místní Břevnovský klášter, který je hostitelem mnoha kulturních akcí.

Sdílejte s přáteli   

Komentáře 0

Napsat komentář