Aktuality

Mapa Břevnova

Břevnov, jedna z 57 samostatných městských čtvrtí v Praze, se nachází na katastrálním území Prahy 6 (malou částí zasazuje i Prahu 5) a zaobírá celkovou plochu 5,24 km², což činí přibližně 1,05% z celkové rozlohy hlavního města.

Výjimečná lokalita

Přestože patří Břevnov pod Prahu 6, mohli by si lidé, kteří příliš hlavní město neznají, myslet, že je to již okrajová část. Nenechte se však mýlit. Jedná se v podstatě o centrální oblast města – sousedí například přímo s Hradčany, kde se mimo jiné nachází majestátní chlouba Prahy – Pražský hrad.

Břevnovští sousedé

Poloha čtvrti Břevnov v rámci Prahy

Poloha čtvrti Břevnov v rámci Prahy

Celkově pak sousedí s osmi městskými částmi, kterými jsou Střešovice, Veleslavín, Liboc, Ruzyně, Řepy, Motol, Smíchov a již jmenované Hradčany. Nejvyšším místem je bod s nadmořskou výškou 383 metrů nad mořem, v západní části. Naopak nejnižší místo, kam můžete v Břevnově dojít, je bod, kde potok Brusnice opouští toto území, s nadmořskou výškou 275 metrů.

Brusnický potok

Dá se říci, že území, kde se Břevnov nachází, je velice členité. To je způsobeno zejména již zmiňovaným místním potokem Brusnice, který za tisíce a tisíce let zformoval tuto oblast. Momentálně však potok není příliš silný, v roce 2011 mu dokonce jeden z jeho tří pramenů zcela vyschnul. Je zajímavostí, že potok teče po většinu jeho délky pod povrchem, a to přes kanalizaci města. Na zemský povrch se dostává pouze u rybníka Kajetánka, Vincentinum, Šlajferka a Kuklík kterými protéká a pak až u hradeb Pražského hradu, za kterými poté teče opět pod povrchem, až se na Malé Straně vlévá do Vltavy.

Opuka díky moři

Ne vždy však bylo území Břevnova souší. Ještě před 90 miliony let jste zde mohli zaslechnout šplouchání mořské vody. Ta svými sedimenty způsobila, že je toto území velice bohaté na tzv. opuku (druh slínovce), která zde byla již ve středověku v mnohých lomech těžena a následně využívána zejména ke stavebním a sochařským účelům. Mimo jiné byla ze zdejší opuky vystavěna taktéž původní krypta Břevnovského kláštera. Detailní popis lokality kolem Rezidence Břevnov.

Mapa čtvrti Břevnov online

Sdílejte s přáteli   

Komentáře 1

13 Březen 2016 Odpovědět

[…] můžete se zchladit například v nedaleké přírodní nádrži Džbán (lokalizaci najdete na mapě Břevnova). V případě, že však přírodnímu koupání příliš neholdujete, můžete využít služeb […]

Napsat komentář