Aktuality

Splácení nového bytu

Chcete si pořídit své vlastní nové bydlení a řešíte důležitou otázku, jak budete financovat jeho splácení? Možností je dnes skutečně hodně – my vám v následujícím článku nastíníme ty nejzákladnější a nejčastější způsoby.

Něco málo o hypotéce

Jedná se o to nejklasičtější splácení bytu (či jiné nemovitosti) – přesnější termín je však tzv. hypoteční úvěr. Znamená to, že finanční společnost (nejčastěji banka) vám poskytne půjčku, pomocí které zaplatí za váš vysněný byt. Vy pak budete následně bance platit pravidelné splátky (většinou měsíčně), dokud nebude celý úvěr (i s úroky) splacen. Co hodně lidí neví je fakt, že dokud nejsou vaše závazky s bankou zcela vyrovnány, je daná nemovitost jejím majetkem.

Začít můžete téměř od nuly

Vizualizace Rezidence BřevnovNa váš vysněný byt často můžete mít našetřeno jen zlomek z celkové částky – banka vám totiž může poskytnout úvěr, který může být ve výši desítek procent hodnoty nemovitosti. Samozřejmě ale vždy záleží na posouzení každého jednotlivého případu (banka totiž posuzuje každou žádost individuálně a hledí obvykle na spolehlivost klienta a jeho schopnost úvěr splácet).

Kdo šetří, má za 3!

Nejlepší samozřejmě je, pokud máte na své bydlení již něco z minulosti našetřeno – nebudete tak muset žádat o 100% výši úvěru, což se promítne nejenom do délky samotného splácení, ale též ve výši splátek a samotných úroků. Nejobvykleji tak lidé žádají o výši úvěru ve výši cca 60-70%.

Degresivní vs. Anuitní splácení

Pravděpodobně nejdůležitější kritérium při splácení hypotečního úvěru je informace, zdali budou vaše splátky probíhat tzv. degresivní nebo anuitní formou. Degresivní splátky znamenají, že čím více úvěru máte splaceno, tím jsou vaše splátky menší. Naopak u anuitní formy jsou tyto splátky po celou dobu splácení stejné. Je tak tedy pouze na vás, čemu dáte přednost a co vám více vyhovuje.

Splácení hypotéky pomocí pronájmu

Tato varianta je vhodná především pro ty, kteří nechtějí primárně bydlet, ale chtějí své peníze účelně investovat. Celý princip tohoto způsobu spočívá v tom, že hypoteční úvěr splácíte pomocí nájmu, který vám z dané nemovitosti plyne. Jednoduše řečeno to znamená, že břemeno splácení přejde na nájemníka vaší nemovitosti. Určitým kompromisem může být, že pronajmete pouze část bytu, čímž získáte alespoň určité finanční přilepšení. V tomto případě Vám ovšem o pár procent banka zvedne úrok.

Sdílejte s přáteli