Stadion Strahov, Praha 6 – historie
Největší stadion na světě
Strahovský stadion – největší stadion svého druhu na celém světě. Toto – i když v podstatě neoficiální prvenství si drží již téměř celé století (neoficiální proto, že je dnes v podstatě nefunkční – alespoň co se týče jeho prvotního účelu). Je k neuvěření, že se do jeho ochozů vejde na 220 tisíc diváků. Jen pro porovnání – v současnosti je za největší stadion považován Rungnado May Day Stadium v Severní Korei, kam se vejde „pouhých“ 150 tisíc diváků. Nachází se na samotném jihovýchodním cípu Prahy 6.
Historie stadionu
Pojďme se ale nyní podívat, jaká historie provázela tento výjimečný architektonický kousek. Samotný stadion byl postaven již v roce 1926, ovšem dnešní podobu ještě zdaleka neměl. Byl totiž vesměs celý postaven pouze ze dřeva. Smyslem stavby bylo hostit tzv. Všesokolské slety. Svou prvotní jednoduchou podobu si však stadion zachoval pouhých 6 let, neboť hned v roce 1932 započala jeho rekonstrukce, po které získal vzhled železobetonový a taktéž cihlový. Tato rekonstrukce trvala celých 6 let a skončila pouhý rok před druhou světovou válkou.
Rekonstrukce pokračují
Ihned po skončení tohoto krutého období bylo zapotřebí stadion dále rekonstruovat. To se začalo dít v roce 1947 a v různých etapách se pokračovalo až do 70. let, ze kterých stadionu zůstala podoba v podstatě do dnešních chvil.
Nezapomenutelné spartakiády i koncerty rockových hvězd
Za svou existenci stadion hostil nespočet sokolských sletů a v době komunismu též tzv. Spartakiád, odkud pocházejí nezapomenutelné videozáznamy tisíců cvičících lidí, kteří z výšky vypadají jako jednolitý organismus. V roce 1990 se zde odehrával taktéž legendární koncert skupiny Rolling Stones, který navštívilo podle tehdejších odhadů až 150 tisíc lidí. Svou další chvíli slávy si stadion užil v roce 1994, kdy přišlo na koncert skupiny Pink Floyd až 115 tisíc návštěvníků.
Smutný pohled současnosti
Po rozdělení Československa bohužel tento jedinečný stadion postupně chátral, až se objevily názory, že by bylo lepší ho zbourat. To se naštěstí nestalo, nicméně stadion je do dnešních chvil v nepříliš dobrém stavu a objevují se snahy celý areál srovnat se zemí a rozprodat developerům. Jelikož se areál nachází na samotném vrcholu Petřína, který se tyčí nad centrem Prahy, je jasné, že by měli nejrůznější investoři o tyto pozemky neskonalý zájem. V současné době má celý areál v pronájmu fotbalový klub AC Sparta Praha, který na něm vytvořil 8 fotbalových hřišť, na kterých jeho svěřenci trénují. Doufejme tedy, že se tento architektonický skvost dočká důstojné budoucnosti.